Jordbrugserhvervet omfatter omkring 1 % af befolkningen. 

I VK fra 2001 til 2011 regeringen og den støtteparti udgjorde bønder eller børn af bønder 24% af medlemmerne. De udgør 12 % af folketingets medlemmer. Se listen nedenfor. Listen er ikke komplet for hele perioden.

Nedstående medlemmer af Folketinget er vokset op på en gård eller driver/har drevet/ejer en.

Venstres medlemmer af Folketinget med baggrund i jordbruget (22).

Britta Schall Holberg, Godsejer, modtager af mindst 106000 Euro i landbrugsstøtte.

Andersen, Else Winther, fhv. minister, Rensdyrvej 38, 8900 Randers.
Venstre - Midlertidigt medlem for Århus Amtskreds 29. nov.-13. dec. 1988, 7. marts-15. marts 1989, 18. april-24. april 1989, 24. okt. 1989-31. jan. 1990, 22. feb.-28. feb. 1990, 22. marts-27. april 1990, 8. maj-27. maj 1990 og 23. okt.-30. nov. 1990. Folketingsmedlem fra 12. dec. 1990. Socialminister 18. dec. 1990-25. jan. 1993.
Født 5. april 1941 i Støvring, datter af gårdejer Jens Winther og Alma Winther.
Boel, Else Mariann Fischer, fødevareminister, Østergaard, Østergårdsvej 25 A, 5330 Munkebo.
Venstre - Folketingsmedlem for Fyns Amtskreds fra 12. dec. 1990. Fødevareminister fra 27. november 2001.
Født 15. april 1943 i Aasum, Fyn, datter af godsejer Hans Boel og Valborg Boel.
Buhrkall, Sven, virksomhedsrådgiver, Tvedvej 8, Øster Lindet, 6630 Rødding.
Venstre - Folketingsmedlem for Sønderjyllands Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 18. april 1949 i Agerskov, søn af gårdejer Hans Buhrkall og gårdejer Asta Buhrkall.
Christensen, Peter, ingeniørstuderende, Sønderborgvej 188, Svejrup, 6200 Aabenraa.
Venstre - Medlem af Folketinget for Sønderjyllands Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 23. april 1975 i Sønderborg, søn af gårdejer Anton Boisen Christensen og laborant Grete Christensen.
Ebdrup, Inge-Lene, ejendomsmægler, Bavnehøjvej 9, 9541 Suldrup.
Venstre - Medlem af Folketinget for Nordjyllands Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 7. sept. 1975 i Aalborg, datter af landmand Henning Ebdrup og medhjælpende hustru Britta Krabsen Ebdrup.
Hansen, Eva Kjer, stud.polit., Stollig Bygade 12, 6200 Åbenrå.
Venstre - Folketingsmedlem for Vejle Amtskreds fra 12. dec. 1990.
Født 22. aug. 1964 i Åbenrå, datter af landmand Hans Hansen og Ellen Kjer Hansen.
Hovmand, Svend Erik, skatteminister, Balstrupvej 141, 4100 Ringsted.
Venstre - Folketingsmedlem for Storstrøms Amtskreds fra 9. jan. 1975. Energiminister 12. marts 1986-3. juni 1988. Boligminister 18. dec. 1990-25. jan. 1993. Skatteminister fra 27. nov. 2001.
Født 8. dec. 1945 i Slemminge, Sakskøbing, søn af gårdejer Johs. Hovmand og Gunnild Hovmand.
Jensby, Svend Aage, forsvarsminister, Strøybergsvej 66, 9000 Aalborg.
Venstre - Folketingsmedlem for Nordjyllands Amtskreds fra 12. dec. 1990. Forsvarsminister fra 27. nov. 2001
Født 10. sept. 1940 i Vejlby, søn af tidligere gårdejer Knud Nielsen og husmoder Hilda Kjær Jensby.
Kofoed, Thor Gunnar, landmand, Ibskervej 25, 3730 Nexø.
Venstre - Medlem af Folketinget for Bornholms Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 27. juni 1959 i Ibsker, Bornholm, søn af landmand Niels Anker Kofoed og Rita Kofoed.
Larsen, Ester, fhv. minister, Bøghsvej 5, 5300 Kerteminde.
Venstre - Folketingsmedlem for Vestsjællands Amtskreds fra 21. sept. 1994. Sundhedsminister 7. dec. 1989-25. jan. 1993.
Født 23. maj 1936 i København, datter af agronom Laurs Thøgersen og sygeplejerske Edith Thøgersen.
Larsen, Jens Christian, skoleinspektør, »Skovledet«, Understedvej 44, 9900 Frederikshavn
Venstre - Medlem af Folketinget for Nordjyllands Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 19. nov. 1942 i Flade sogn, Frederikshavn, søn af landmand Niels Emil Larsen og medhjælpende ægtefælle Marie Larsen.
Madsen, Jens Hald, borgmester, markeds- og civiløkonom, Gøderupvej 34, Gøderup, 4000 Roskilde.
Venstre - Folketingsmedlem for Roskilde Amtskreds fra 21. sept. 1994.
Født 16. marts 1968, søn af gartneriejer Helge Madsen og medhjælpende hustru Evy Madsen.
Mikkelsen, Leif, gårdejer, Sindingvej 58, 8600 Silkeborg.
Venstre - Medlem af Folketinget for Århus Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 27. juli 1945 i Sinding, søn af gårdejer Georg Mikkelsen og husmoder Gudrun Mikkelsen.
Nedergaard, Tina, konsulent, Solbækvej 1, lejl 1, 9300 Sæby/P>
Venstre - Folketingsmedlem for Nordjyllands Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 28. marts 1969 i Århus, datter af gårdejer Per Nedergaard og gårdejer Birtha Nedergaard.
Nonbo, Karsten, kriminalassistent, Lovvej 17, Lov, 4700 Næstved.
Venstre - Folketingsmedlem for Storstrøms Amtskreds fra 11. marts 1998.
Født 12. juli 1952 i Vordingborg, søn af gårdejer Thorvald Nielsen og Oda Nonbo Nielsen.
Pedersen, Marianne, gårdejer, Tøpkildegård, Terslev Skolevej 40, 4690 Haslev.
Venstre - Medlem af Folketinget for Vestsjællands Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 6. januar 1944 i København, datter af gårdejer Aksel Kildeberg og Mary Kildeberg.
Pedersen, Thor, finansminister, Graudebjerggaard, Nakke Øst Vej 49, 4500 Nykøbing Sjælland.
Venstre - Folketingsmedlem for Frederiksborg Amt fra 1. jan. 1985. Boligminister 12. marts 1986-9. sept. 1987. Indenrigsminister 10. sept. 1987-2. juni 1988. Indenrigsminister og minister for nordisk samarbejde 3. juni 1988-18. nov. 1992. Indenrigsminister og økonomiminister 19. nov. 1992-25. jan. 1993. Finansminister fra 27. nov. 2001.
Født 14. juni 1945. Ifølge aviserne drev han forældrenes gård


Rasmussen, Anders Fogh, statsminister
Venstre - Midlertidigt medlem for Viborg Amtskreds 5. marts-19. maj 1975 og 1. juli-30. sept. 1978. Folketingsmedlem fra 1. okt. 1978. Skatteminister 10. sept. 1987-19. nov. 1992, 18. dec. 1990-19. nov. 1992 tillige økonomiminister. Statsminister fra 27. nov. 2001.
Født 26. jan. 1953 i Ginnerup (Nørre Djurs), søn af gårdejer Knud Rasmussen og Martha Rasmussen.


Schmidt, Hans Christian, miljøminister, Friggsvang 3, 6500 Vojens.
Venstre - Folketingsmedlem for Sønderjyllands Amtskreds fra 21. sept. 1994. Miljøminister fra 27. nov. 2001
Født 25. aug. 1953, søn af landmand Holger Schmidt og landmand Ingrid A. Schmidt.
Støjberg, Inger, journalist, Elmevej 6, 9560 Hadsund.
Venstre - Folketingsmedlem for Viborg Amtskreds fra 20. nov. 2001
Født 16. marts 1973 i Hjerk, datter af gårdejer Mathias Støjberg og medhjælpende hustru Gudrun Støjberg.
Vibjerg, Jens, gårdejer, Fruelundvej 7, 7323 Give.
Venstre - Folketingsmedlem for Vejle Amtskreds fra 21. sept. 1994.
Født 1. feb. 1949 i Give, søn af Gunner Vibjerg og Helga Vibjerg.
Realeksamen 1966. Landbrugsuddannet 1972.
Selvstændig landmand siden 1972
Winther, Jørgen, læge, Fasanvej 22, Assentoft, 8900 Randers
Venstre - Midlertidigt medlem for Århus Amtskreds 10. nov.-18. dec. 1987. Folketingsmedlem fra 10. maj 1988.
Født 2. juni 1945 i Uggelhuse ved Randers, søn af kreaturhandler Anders Winther Laursen og husmoder Erna Laursen.

Dansk Folkepartimedlemmer af Folketinget med baggrund i jordbruget (2)

Bøgsted, Bent Gunnar, specialarbejder, Skævevej 90, 9352 Dybvad
Dansk Folkeparti - Medlem af Folketinget for Nordjyllands Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 4. jan. 1956 i Brønderslev, Serritslev Sogn, søn af fhv. landmand Mandrup Verner Bøgsted og Kirsten Margrete Bøgsted.
Fischer, Poul Juhl, bygmester, Kirkegade 26, 5560 Aarup.
Dansk Folkeparti - Medlem af Folketinget for Fyns Amtskreds fra 20. nov. 2001.
Født 29. dec. 1948 i Rold, 5492 Vissenbjerg, søn af gårdejer Carl Fischer og husmoder Petra Fischer.

Konservative medlemmer af Folketinget med baggrund i jordbruget (2)

Bendtsen, Bendt, økonomi- og erhvervsminister, Østergaard, Allesøvej 38, Allesø, 5270 Odense N. Postadresse: Økonomi- og Erhvervsministeriet, Slotsholmsgade 10-12, 1216 København K.
Det Konservative Folkeparti - Midlertidigt medlem for Fyns Amtskreds 5.-24. april 1994. Folketingsmedlem fra 21. sept. 1994. Økonomi- og erhvervsminister fra 27. nov. 2001.
Født 25. marts 1954 i Odense, søn af landmand Jørgen Bendtsen og Anna Marie Bendtsen.

Kirkegaard, Knud Erik, fhv. minister, Violvej 9, 7490 Aulum.
Det Konservative Folkeparti - Folketingsmedlem for Ringkøbing Amtskreds 10. jan. 1984-21. sept. 1994 og fra 9. okt. 1997. Arbejdsminister 31. okt. 1989-25. jan. 1993.
Født 17. maj 1942 i Sevel Sogn, Ringkøbing Amt, søn af gårdejer Ejnar Christensen og husmoder Ingrid Christensen.

Wedell-Neergaard, Christian Jørgen Jens,  godsejer, cand.polit., Borupvej 100, 4140 Borup
Folketingsmedlem for Køge-kredsen fra 1. sep. 2004. Født 8. juli 1956 i Borup, søn af godsejer Jens Wedell-Neergaard og hjemmegående Louise Wedell-Neergaard.